World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article
 

Poland at the 1968 Summer Olympics

Poland at the Olympic Games

Flag of Poland
IOC code  POL
NOC Polish Olympic Committee
Website www.pkol.pl (Polish)
At the 1968 Summer Olympics in Mexico City
Competitors 177 in 16 sports
Medals
Rank: 11
Gold
5
Silver
2
Bronze
11
Total
18
Olympic history (summary)
Summer Games
Winter Games
Other related appearances
Austria (1908–1912)
Russian Empire (1912)

Poland competed at the 1968 Summer Olympics in Mexico City, Mexico. 177 competitors, 140 men and 37 women, took part in 112 events in 16 sports.[1]

Contents

  • Medalists 1
    • Gold 1.1
    • Silver 1.2
    • Bronze 1.3
  • Athletics 2
  • Basketball 3
    • Preliminary Round 3.1
    • Group B 3.2
    • Classification brackets 3.3
      • 5th–8th Place 3.3.1
      • 5th-6th Place 3.3.2
  • Boxing 4
  • Canoeing 5
    • Sprint 5.1
  • Cycling 6
    • Road 6.1
    • Track 6.2
  • Diving 7
  • Equestrianism 8
    • Show jumping 8.1
  • Fencing 9
  • Gymnastics 10
  • Rowing 11
  • Sailing 12
  • Shooting 13
  • Swimming 14
  • Volleyball 15
    •  Poland 15.1
  • Weightlifting 16
  • Wrestling 17
  • References 18
  • External links 19

Medalists

Gold

Silver

Bronze

Athletics

Men
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Andrzej Badeński 400 m 45.52 1 Q 45.60 2 Q 45.50 3 Q 45.42 7
Jan Balachowski 400 m 46.23 2 Q 46.33 5 Did not advance
Roland Brehmer 5000 m 15:13.8 10 Did not advance
10000 m DNS Did not advance
Jan Cych 3000 m steeplechase 9:50.78 11 N/A Did not advance
Marian Dudziak 100 m 10.46 3 Q 10.32 5 Did not advance
Jerzy Maluśki 1500 m 3:54.83 9 Did not advance
Wiesław Maniak 100 m 10.49 4 Did not advance
Zenon Nowosz 100 m 10.57 5 Did not advance
Edward Romanowski 200 m 20:95 3 Q 20:85 3 Q 20:80 6 Did not advance
Mieczysław Rutyna 20 km walk N/A 1:47:29 26
50 km walk N/A 4:58:03.8 22
Henryk Szordykowski 800 m 1:47.48 2 Q N/A DNS Did not advance
1500 m 3:59.34 3 Q N/A 3:54.24 4 Q 3:46.69 7
Wilhelm Weistand 400 m hurdles 50.7 5 Did not advance
Jan Werner 400 m 45.97 1 Q 45.63 1 Q 45.75 5 Did not advance
Wiesław Maniak
Edward Romanowski
Zenon Nowosz
Marian Dudziak
4×100 m relay 40.27 3 Q N/A 38.99 4 Q 39.22 8
Stanisław Grędziński
Jan Balachowski
Jan Werner
Andrzej Badeński
4×400 m relay 3:03.02 1 Q N/A 3:00.58 4
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Lech Gajdziński Discus throw 54.92 18 Did not advance
Jan Jaskólski Triple jump 16.04 14 Did not advance
Władysław Komar Shot Put 19.09 9 Q 19.28 6
Wladysław Nikiciuk Javelin throw 81.00 8 Q 85.70 4
Edmund Piątkowski Discus throw 58.24 12 Q 59.40 7
Janusz Sidło Javelin throw 80.12 10 Q 80.58 4
Andrzej Stalmach Long jump 7.70 15 Q 7.94 8
Józef Szmidt Triple jump 16.19 11 Q 16.89 7
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Danuta Straszyńska 80 m hurdles 10.7 3 Q N/A 10.5 3 Q 10.6 6
Teresa Sukniewicz 10.7 2 Q N/A 10.9 6 Did not advance
Irena Szewińska 100 m 11.3 1 Q 11.1 1 Q 11.3 1 Q 11.1
200 m 23.2 1 Q N/A 23.2 3 Q 22.5 WR
Elżbieta Żebrowska 80 m hurdles 10.8 2Q N/A 10.6 4 Q 10.6 7
Danuta Straszyńska
Mirosława Sarna
Urszula Jóźwik
Irena Szewińska
4×100 m relay 53.00 7 Did not advance
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Daniela Jaworska Javelin throw N/A 56.06 5
Lucyna Krawcewicz N/A 51.54 12
Mirosława Sarna Long jump 6.44 5 Q 6.47 5
Irena Szewińska 6.19 16 Did not advance

Basketball

Preliminary Round

Group B

Qualified for the semifinals
Team W L PF PA PD Pts
 Soviet Union 7 0 642 408 +234 14
 Brazil 6 1 561 418 +143 13
 Mexico 5 2 493 443 +50 12
 Poland 4 3 473 504 −31 11
 Bulgaria 3 4 456 478 −22 10
 Cuba 2 5 514 532 −18 9
 South Korea 1 6 453 530 −77 8
 Morocco 0 7 355 634 −279 7

October 13

October 14

October 15

October 16

October 18

October 19

October 20

October 19

October 20

Classification brackets

5th–8th Place

October 22

5th-6th Place

October 25

Boxing

Men
Athlete Event 1 Round 2 Round 3 Round Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Hubert Skrzypczak Light Flyweight N/A  Mohamed Sohem (EGY)
W 5-0
 Tahar Aziz (MAR)
W 4-1
 Joseph Donovan (AUS)
W 3-2
 Jee Yong-Ju (KOR)
W 1-4
Did not advance
Artur Olech Flyweight N/A BYE  Constantin Ciuca (ROU)
W 3-2
 Nikolay Novikov (URS)
W TKO
 Leo Rwabwogo (UGA)
W 3-2
 Ricardo Delgado (MEX)
L 0-5
Jan Gałązka Bantamweight BYE  Domingo Casco Catalina (ARG)
L 2-3
Did not advance
Jan Wadas Featherweight N/A  Ivan Mihailov (BUL)
L 1-4
Did not advance
Józef Grudzień Lightweight  Su-Lung Ho (TPE)
W 5-0
 Roberto Caminero Perez (CUB)
W 5-0
 Anthony Quinn (IRL)
W 4-1
 Enzo Petriglia (ITA)
W 5-0
 Zvonimir Vujin (YUG)
W 5-0
 Ronnie Harris (USA)
L 0-5
Jerzy Kulej Light-Welterweight BYE  János Kajdi (HUN)
W 3-2
 Gianbattista Capretti (ITA)
W 4-1
 Peter Tiepold (GDR)
W 3-2
 Arto Nilsson (FIN)
W 5-0
 Enrique Regüeiferos (CUB)
W 3-2
Marian Kasprzyk Welterweight BYE  Armando Muniz (USA)
L 1-4
Did not advance
Witold Stachurski Light Middleweight N/A  Janos Covaci (ROU)
L 2-3
Did not advance
Wiesław Rudkowski Middleweight N/A BYE  Charles Amos (GUY)
W RSC
 Aleksei Kiselyov (URS)
L 0-5
Did not advance 5
Stanislaw Dragan Light Heavyweight N/A BYE   WO W
)PUR(
 Walter Facchinetti (ITA)
W 4-1
 Ion Monea (ROU)
L 1-4
Did not advance
Lucjan Trela Heavyweight N/A   1-4 L
)USA(
Did not advance

Canoeing

Sprint

Men
Athlete Event Heats Repechages Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Władysław Szuszkiewicz K-1 1000 m 4:03.4 1 Q BYE 4:05.72 1 Q 4:06.36 4
Ewald Janusz
Rafal Piszcz
Władysław Zieliński
Ryszard Marchlik
K-4 1000 m 3:21.7 3 Q BYE 3:21.29 3 Q 3:22.10 8
Women
Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Stanisława Szydłowska K-1 500 m 2:12.1 5 q 2:15.32 4 Did not advance
Izabella Antonowicz
Jadwiga Doering
K-2 500 m 2:06.8 5 q 2:03.48 1 Q 2:04.20 9

Cycling

Ten cyclists represented Poland in 1968.

Road

Athlete Event Time Rank
Marian Kegel Men's road race 4:44:00 10
Kazimierz Jasiński 5:08:25 59
Zygmunt Hanusik 5:20:59 62
Zenon Czechowski DNF
Andrzej Bławdzin
Zenon Czechowski
Jan Magiera
Marian Kegel
Team time trial 2:14:40.98 6

Track

1000m time trial
Athlete Event Time Rank
Janusz Kierzkowski Men's 1000m time trial 1:04.63 7
Pursuit
Athlete Event Qualification Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Time Rank Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Rank
Rajmund Zieliński Men's individual pursuit 4:46.03 10 N/A Did not advance 10
Wojciech Matusiak
Janusz Kierzkowski
Wacław Latocha
Rajmund Zieliński
Team pursuit N/A  Czechoslovakia (TCH)
L 4:23.77 Q
 West Germany (FRG)
L 4:38.91
Did not advance 5

Diving

Men
Athlete Event Preliminaries Final
Points Rank Points Rank Total Rank
Jerzy Kowalewski 3 m springboard 79.97 21 Did not advance
10 m platform 85.08 22 Did not advance
Wlodzimierz Mejsak 10 m platform 89.41 13 Did not advance
Jakub Puchow 3 m springboard 88.65 15 Did not advance
10 m platform 85.14 21 Did not advance
Women
Athlete Event Preliminaries Final
Points Rank Points Rank Total Rank
Bogusława Pietkiewicz 3 m springboard 76.45 20 Did not advance
10 m platform 49.53 4 Q 45.56 8 95.09 5
Elżbieta Wierniuk 3 m springboard 87.62 9 Q 34.80 12 122.42 11
10 m platform 47.26 15 Did not advance

Equestrianism

Show jumping

Athlete Horse Event Qualification Final
Penalties Rank Penalties Rank
Marian Kozicki Braz Individual 28.00 35 Did not advance
Antoni Pacyński Cyrrus 37.25 38 Did not advance
Piotr Wawryniuk Farys 52.75 39 Did not advance
Marian Kozicki
Antoni Pacyński
Piotr Wawryniuk
See above Team 123.50 12 223,25 11

Fencing

20 fencers, 15 men and 5 women, represented Poland in 1968.

Men's foil
Men's team foil
Men's épée
Men's team épée
Men's sabre
Men's team sabre
Women's foil
Women's team foil

Gymnastics

Rowing

Men
Athlete Event Heats Repechage Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Zdzislaw Bromek Single sculls 8:06.61 5 R 7:48.68 3 Q 8:13.92 6 FB 7:45.48 7
Jerzy Broniec
Alfons Ślusarski
Coxless pairs 7:45.51 3 R 7:35.81 3 Q 7:40.10 6 FB 7:22.89 8

Sailing

Open
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7
Andrzej Zawieja Finn 6 17 19 10 25 11 17 115.7 12
Andrzej Iwiński
Ludwik Raczyński
Flying Dutchman 20 18 24 25 25 17 26 165 24

Shooting

Open
Athlete Event Final
Score Rank
Włodzimierz Danek Skeet 189 23
Ryszard Fandier Men's 300 metre rifle three positions 1127 15
Men's 50 metre rifle three positions 1139 25
Wiesław Gawlikowski Skeet 188 24
Wacław Hamerliński 25 m rapid fire pistol 585 16
Paweł Małek 50 m pistol 556 5
Jerzy Nowicki Men's 50 metre rifle three positions 1140 24
Men's 50 metre rifle prone 593 21
Adam Smelczyński Trap 195 6
Rajmund Stachurski 50 m pistol 544 28
Ryszard Fandier Men's 300 metre rifle three positions 1117 20
Eulalia Rolińska Men's 50 metre rifle prone 593 22
Józef Zapędzki 25 m rapid fire pistol 593

Swimming

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Józef Klukowski 100 metre breaststroke 1:11.0 22 Q 1:10.9 18 Did not advance
200 metre breaststroke 2:41.6 25 Did not advance
Jacek Krawczyk 200 metre butterfly 2:22.1 24 Did not advance
200 metre medley 2:23.8 25 Did not advance
400 metre medley 5:15.1 22 Did not advance
Zbigniew Pacelt 200 metre freestyle 2:06.3 33 Did not advance
200 metre medley 2:23.3 23 Did not advance
400 metre medley 5:18.6 25 Did not advance
Władysław Wojtakajtis 200 metre freestyle 2:06.0 31 Did not advance
400 metre freestyle 4:31.1 19 Did not advance
1500 metre freestyle 18:32.4 18 Did not advance

Volleyball

Women's Team Competition
  • Round Robin
Date Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total
13 Oct Poland  3–2  South Korea    
14 Oct Soviet Union  3–0  Poland    
16 Oct Poland  3–0  United States    
19 Oct Poland  3–2  Mexico    
20 Oct Japan  3–0  Poland    
24 Oct Poland  3–0  Czechoslovakia    
25 Oct Poland  3–1  Peru    

 Poland

Bronze Medal

Weightlifting

Men
Athlete Event Military Press Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank Result Rank
Henryk Trębicki 56 kg 115.0 3 107.5 1 135 4 357.5
Jan Wojnowski 60 kg 117.5 5 115 3 150 2 382.5 4
Mieczysław Nowak 117.5 5 110 6 147.5 4 375 5
Waldemar Baszanowski 67,5 kg 135 1 135 1 OR 167.5 1 OR 437.5 OR
Marian Zieliński 135 1 125 4 160 4 420
Norbert Ozimek 82,5 kg 150 3 140 4 182.5 3 472.5
Marek Gołąb 90 kg 165 2 145 4 185 5 495

Wrestling

Men's freestyle
Athlete Event Elimination Pool Final round
Round 1
Result
Round 2
Result
Round 3
Result
Round 4
Result
Round 5
Result
Round 6
Result
Final round
Result
Rank
Zbigniew Żedzicki −57 kg  Horst Mayer (GDR)
W P
 Marco Terán (ECU)
W T 2:10
 Yojiro Uetake (JPN)
L P
 Bazaryn Sükhbaatar (MGL)
W P
 Ivan Shavov (BUL)
W P
Did not advance 6
Tadeusz Godyń −63 kg  Tsedendambyn Natsagdorj (MGL)
L P
 Yelkan Tedeyev (URS)
L T 9:04
Did not advance 17
Janusz Pająk −70 kg  Aka-Jahan Dastagir (AFG)
W P
 Severino Aguilar Fruto (PAN)
W T 1:14
 Iwao Horiuchi (JPN)
L P
 Wayne Wells (USA)
L P
Did not advance 9
Jan Wypiórczyk −87 kg  Shigeru Endo (JPN)
W E
 Boris Michail Gurevich (URS)
L T 10:36
Did not advance 16
Ryszard Długosz −97 kg  Alexis Nihon (JPN)
W T 1:33
 Edward Millard (CAN)
L P
 Nicolae Negut (ROU)
W P
 Ahmet Ayik (TUR)
L P
Did not advance 7
Wiesław Bocheński +97 kg  Erdene-Ochir Olziisaikhany (MGL)
L P
 Wilfried Dietrich (FRG)
L DQ
Did not advance 10
Men's Greco-Roman
Athlete Event Elimination Pool Final round
Round 1
Result
Round 2
Result
Round 3
Result
Round 4
Result
Round 5
Result
Round 6
Result
Final round
Result
Rank
Jan Michalik −52 kg   P L
)ROU(
 Jussi Vesterinen (FIN)
W P
Did not advance 19
Józef Lipiec −57 kg  Kaya Ozcan (TUR)
L P
 Cheon-Yeong An (KOR)
L E
 Risto Bjorlin (FIN)
L T 9:00
Did not advance 16
Tadeusz Godyń −63 kg  Nikolaos Lazarou (GRE)
L P
 António Morais (POR)
L DQ
Did not advance 16
Adam Ostrowski −78 kg  Dimitrios Savvas (GRE)
W E
 Milan Nenadic (YUG)
W P
 Jan Karstrom (SWE)
L P
Did not advance 11
Czesław Kwieciński −87 kg  László Sillai (HUN)
W P
 Julio Graffigna (ARG)
W T 7:54
 Valentin Oleynik (URS)
L P
 Richard Baughman (USA)
L P
Did not advance 7
Wacław Orłowski -97 kg  Nikolai Yakovenko (URS)
L P
 Takeshi Nagao (JPN)
W T 2:42
 Tore Hem (NOR)
L P
Did not advance 6
Edward Wojda +97 kg  Arje Nadbornik (FIN)
W T 2:24
 Bekir Aksu (TUR)
L E
 Sten Svensson (SWE)
L P
 Anatoly Roshchin (URS)
L T 5:29
Did not advance 8

References

  1. ^ "Poland at the 1968 Mexico City Summer Games". sports-reference.com. Retrieved 7 September 2014. 

External links

  • Official Olympic Reports
  • International Olympic Committee results database
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 



Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from World Library are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.