World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article

Austria at the 1998 Winter Olympics

Article Id: WHEBN0007431737
Reproduction Date:

Title: Austria at the 1998 Winter Olympics  
Author: World Heritage Encyclopedia
Language: English
Subject: Alpine skiing at the 1994 Winter Olympics – Men's combined, 1998 Winter Olympics, Freestyle skiing at the 1998 Winter Olympics – Men's aerials, Austria at the Olympics, Brazil at the 1998 Winter Olympics
Collection:
Publisher: World Heritage Encyclopedia
Publication
Date:
 

Austria at the 1998 Winter Olympics

Austria at the Olympic Games

Flag of Austria
IOC code  AUT
NOC Austrian Olympic Committee
Website www.oeoc.at (German)
At the 1998 Winter Olympics in Nagano
Competitors 96 (73 men, 23 women) in 12 sports
Flag bearer Emese Hunyady (speed skating)
Medals
Rank: 8
Gold
3
Silver
5
Bronze
9
Total
17
Olympic history (summary)
Summer Games
Winter Games
Intercalated Games
1906

Austria competed at the 1998 Winter Olympics in Nagano, Japan.

Medalists

Medal Name Sport Event
 Gold Reiter, MarioMario Reiter Alpine skiing Men's combined
 Gold Maier, HermannHermann Maier Alpine skiing Men's giant slalom
 Gold Maier, HermannHermann Maier Alpine skiing Men's Super G
 Silver Eberharter, StephanStephan Eberharter Alpine skiing Men's giant slalom
 Silver Knauss, HansHans Knauss Alpine skiing Men's Super G
 Silver Meissnitzer, AlexandraAlexandra Meissnitzer Alpine skiing Women's giant slalom
 Silver Dorfmeister, MichaelaMichaela Dorfmeister Alpine skiing Women's Super G
 Silver Gandler, MarkusMarkus Gandler Cross-country skiing Men's 10 km pursuit
 Bronze Mayer, ChristianChristian Mayer Alpine skiing Men's combined
 Bronze Trinkl, HannesHannes Trinkl Alpine skiing Men's downhill
 Bronze Sykora, ThomasThomas Sykora Alpine skiing Men's slalom
 Bronze Meissnitzer, AlexandraAlexandra Meissnitzer Alpine skiing Women's Super G
 Bronze Hoffmann, ChristianChristian Hoffmann Cross-country skiing Men's 50 km freestyle
 Bronze Neuner, AngelikaAngelika Neuner Luge Women's singles
 Bronze Andreas Widhölzl Ski jumping Individual K90
 Bronze Schwarzenberger, ReinhardReinhard Schwarzenberger
Martin Höllwarth
Stefan Horngacher
Andreas Widhölzl
Ski jumping Team K120
 Bronze Koeck, BrigitteBrigitte Koeck Snowboarding Women's giant slalom

Alpine skiing

Men
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Hermann Maier Downhill DNF
Fritz Strobl 1:51.34 11
Andreas Schifferer 1:50.77 7
Hannes Trinkl 1:50.63 3rd
Stephan Eberharter Super-G DSQ
Andreas Schifferer 1:37.00 19
Hans Knauß 1:35.43 2nd
Hermann Maier 1:34.82 1st
Hans Knauß Giant Slalom 1:21.16 1:18.55 2:39.71 4
Stephan Eberharter 1:20.94 1:18.42 2:39.36 2nd
Christian Mayer 1:20.84 1:19.83 2:40.67 9
Hermann Maier 1:20.36 1:18.15 2:38.51 1st
Mario Reiter Slalom DNF DNF
Christian Mayer 56.37 54.72 1:51.09 5
Thomas Stangassinger 55.63 55.62 1:51.25 6
Thomas Sykora 55.06 55.62 1:50.68 3rd
Men's combined
Athlete Slalom Downhill Total
Time 1 Time 2 Time Total time Rank
Hermann Maier 50.37 45.53 DNF DNF
Christian Mayer 49.30 45.75 1:35.06 3:10.11 3rd
Günther Mader 49.19 46.17 1:34.83 3:10.19 4
Mario Reiter 47.37 44.48 1:36.21 3:08.06 1st
Women
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Renate Götschl Downhill DNF
Michaela Dorfmeister 1:31.17 18
Stefanie Schuster 1:30.73 15
Alexandra Meissnitzer 1:29.84 8
Stefanie Schuster Super-G 1:18.53 9
Renate Götschl 1:18.32 5
Alexandra Meissnitzer 1:18.09 3rd
Michaela Dorfmeister 1:18.03 2nd
Christiane Mitterwallner Giant Slalom 1:23.10 1:35.36 2:58.46 20
Stefanie Schuster 1:21.40 1:35.01 2:56.41 15
Alexandra Meissnitzer 1:20.13 1:32.26 2:52.39 2nd
Ingrid Salvenmoser Slalom 46.84 46.55 1:33.39 6
Sabine Egger 45.97 47.25 1:33.22 5
Women's combined
Athlete Downhill Slalom Total
Time Time 1 Time 2 Total time Rank
Stefanie Schuster 1:30.10 36.25 35.76 2:42.25 4
Michaela Dorfmeister 1:30.10 DNF DNF
Brigitte Obermoser 1:29.82 38.81 36.85 2:45.48 11
Renate Götschl 1:29.34 DNF DNF

Biathlon

Men
Event Athlete Misses 1 Time Rank
10 km Sprint Reinhard Neuner 4 31:45.3 62
Wolfgang Rottmann 2 30:16.0 39
Wolfgang Perner 4 30:13.5 38
Ludwig Gredler 2 28:44.3 11
Event Athlete Time Misses Adjusted time 2 Rank
20 km Günther Dengg 1'00:33.9 5 1'05:33.9 62
Wolfgang Rottmann 58:23.5 2 1'00:23.5 26
Wolfgang Perner 56:14.1 4 1'00:14.1 24
Ludwig Gredler 55:56.5 3 58:56.5 12
Men's 4 x 7.5 km relay
Athletes Race
Misses 1 Time Rank
Wolfgang Perner
Ludwig Gredler
Reinhard Neuner
Wolfgang Rottmann
2 1'25:33.8 11
1 A penalty loop of 150 metres had to be skied per missed target.
2 One minute added per missed target.

Bobsleigh

Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
AUT-1 Hubert Schösser
Peter Leismuller
Erwin Arnold
Martin Schützenauer
Four-man 53.10 6 53.50 7 53.79 7 2:40.39 9
AUT-2 Kurt Einberger
Thomas Bachler
Georg Kuttner
Michael Müller
Four-man 53.92 17 53.83 17 54.39 18 2:42.14 18

Cross-country skiing

Men
Event Athlete Race
Time Rank
10 km
C
Achim Walcher 28:58.6 23
Gerhard Urain 28:25.2 14
Alois Stadlober 28:21.2 12
Markus Gandler 27:32.5 2nd
15 km
pursuit1
F
Gerhard Urain 41:40.8 16
Alois Stadlober 41:33.1 14
Achim Walcher 41:02.9 11
Markus Gandler 40:50.2 7
30 km
C
Gerhard Urain 1'43:22.9 43
50 km
F
Gerhard Urain DNF
Achim Walcher 2'18:31.7 38
Alois Stadlober 2'11:22.4 12
Christian Hoffmann 2'06:01.8 3rd
1 Starting delay based on 10 km results.
C = Classical style, F = Freestyle
Men's 4 x 10 km relay
Athletes Race
Time Rank
Markus Gandler
Alois Stadlober
Achim Walcher
Christian Hoffmann
1'43:16.5 9
Women
Event Athlete Race
Time Rank
5 km
C
Renate Roider 19:18.3 42
Maria Theurl 18:36.8 15
10 km
pursuit2
F
Maria Theurl 29:58.8 13
15 km
C
Renate Roider 51:07.0 26
30 km
F
Maria Theurl 1'24:54.3 6
2 Starting delay based on 5 km results.
C = Classical style, F = Freestyle

Figure skating

Women
Athlete SP FS TFP Rank
Julia Lautowa 21 13 23.5 14

Freestyle skiing

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Christian Rijavec Aerials 212.51 10 Q 227.60 7
Women
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Sabina Hudribusch Aerials 147.43 16 Did not advance

Ice hockey

Men's tournament

Preliminary Round - Group A

Top team (shaded) advanced to the first round.
Team GP W L T GF GA GD Pts
 Kazakhstan 3 2 0 1 14 11 +3 5
 Slovakia 3 1 1 1 9 9 0 3
 Italy 3 1 2 0 11 11 0 2
 Austria 3 0 1 2 9 12 -3 2
All times are local (UTC-7).
7 February 1998 Austria  2 – 2
(1-0, 1-2, 0-0)
 Slovakia The Big Hat/ Aqua Wing Arena, Nagano, Japan
Attendance: 4,315
8 February 1998 Austria  5 – 5
(2-2, 2-1, 1-2)
 Kazakhstan The Big Hat/ Aqua Wing Arena, Nagano, Japan
Attendance: 9,410
10 February 1998 Italy  5 – 2
(2-0, 2-0, 1-2)
 Austria The Big Hat/ Aqua Wing Arena, Nagano, Japan
Attendance: 8,473

Consolation Round - 13th place match

All times are local (UTC-7).
12 February 1998 Japan  4 – 3 (SO)
(1-2, 1-0, 1-1, 0-0, 1-0)
 Austria 14th The Big Hat/ Aqua Wing Arena, Nagano, Japan
Attendance: 9,495

Leading scorers

Rank Player GP G A Pts PIM
7th Dominic Lavoie 4 5 1 6 8

Luge

Men
Athlete Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Gerhard Gleirscher 50.161 9 49.816 6 49.911 7 49.897 7 3:19.785 7
Markus Kleinheinz 50.016 5 49.779 5 49.918 8 50.011 9 3:19.724 5
Markus Prock 49.861 3 49.732 4 49.863 4 50.200 11 3:19.656 4
(Men's) Doubles
Athletes Run 1 Run 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Tobias Schiegl
Markus Schiegl
50.846 4 50.575 4 1:41.421 4
Women
Athlete Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Sonja Manzenreiter 51.892 10 51.828 11 51.369 9 51.183 10 3:26.272 10
Andrea Tagwerker 51.518 5 51.335 4 50.990 5 50.648 4 3:24.491 5
Angelika Neuner 51.417 3 51.286 3 50.945 4 50.605 1 3:24.253 3rd

Nordic combined

Men's individual

Events:

  • normal hill ski jumping
  • 15 km cross-country skiing (Start delay, based on ski jumping results.)
Athlete Event Ski Jumping Cross-country
time
Total
rank
Points Rank
Felix Gottwald Individual 190.0 40 45:16.2 21
Christoph Eugen 199.5 29 45:37.7 24
Mario Stecher 228.5 7 43:09.9 8
Christoph Bieler 231.0 5 44:55.5 19

Men's Team

Four participants per team.

Events:

  • normal hill ski jumping
  • 5 km cross-country skiing (Start delay, based on ski jumping results.)
Athletes Ski jumping Cross-country
time
Total
rank
Points Rank
Christoph Eugen
Christoph Bieler
Mario Stecher
Felix Gottwald
903.5 2 56:04.6 4

Ski jumping

Athlete Event Jump 1 Jump 2 Total
Distance Points Rank Distance Points Points Rank
Andi Goldberger Normal hill 81.0 97.5 22 Q 81.5 99.0 196.5 22
Stefan Horngacher 85.0 107.0 11 Q 84.5 105.5 212.5 10
Reinhard Schwarzenberger 86.0 109.0 9 Q 83.0 102.0 211.0 11
Andreas Widhölzl 88.0 114.5 3 Q 90.5 118.0 232.5 3rd
Stefan Horngacher Large hill 84.0 41.2 60 Did not advance
Martin Höllwarth 104.5 86.6 43 Did not advance
Reinhard Schwarzenberger 115.5 108.4 16 Q 131.0 135.8 244.2 7
Andreas Widhölzl 131.0 138.8 1 Q 120.5 119.4 258.2 4
Men's team large hill
Athletes Result
Points 1 Rank
Reinhard Schwarzenberger
Martin Höllwarth
Stefan Horngacher
Andreas Widhölzl
881.5 3rd
1 Four teams members performed two jumps each.

Snowboarding

Men's giant slalom
Athlete Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Dieter Happ 1:02.65 1:04.40 2:07.05 9
Sigi Grabner 1:00.61 DSQ DSQ
Dieter Krassnig 1:00.11 1:04.40 2:04.33 4
Martin Freinademetz 59.58 1:05.76 2:05.34 7
Men's halfpipe
Athlete Qualifying round 1 Qualifying round 2 Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Max Ploetzeneder 35.1 19 35.9 16 Did not advance
Women's giant slalom
Athlete Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Heidi Jaufenthaler 1:18.43 1:09.51 2:27.94 14
Brigitte Köck 1:13.01 1:06.41 2:19.42 3rd
Ursula Fingerlos 1:12.37 1:07.99 2:20.36 5
Isabel Zedlacher 1:11.89 1:11.03 2:22.92 8
Women's halfpipe
Athlete Qualifying round 1 Qualifying round 2 Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Ulrike Hölzl 24.8 21 29.1 13 Did not advance
Nicola Pederzolli 31.5 12 34.4 5 Did not advance

Speed skating

Men
Event Athlete Race 1 Race 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
500 m Roland Brunner 36.90 30 36.86 28 73.76 29
1000 m Roland Brunner 1:13.16 31
1500 m Marnix ten Kortenaar 1:51.94 18
5000 m Marnix ten Kortenaar 6:38.35 10
10,000 m Marnix ten Kortenaar 13:52.30 12
Women
Event Athlete Race 1 Race 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
500 m Emese Nemeth-Hunyady DSQ DSQ
1500 m Emese Dörfler-Antal 2:07.57 30
Emese Nemeth-Hunyady 1:59.19 4
3000 m Emese Dörfler-Antal 4:33.67 27
Emese Nemeth-Hunyady 4:12.01 5
5000 m Emese Nemeth-Hunyady 7:15.23 8

References

  • Official Olympic Reports
  • International Olympic Committee results database
  • Olympic Winter Games 1998, full results by sports-reference.com
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 



Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from World Library are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.